Tarptautinis seminaras Ispanijoje Toledo mieste

Vasario 20 d. Ispanijos profesinių sąjungų kvietimu  Toledo mieste įvyko susitikimas aptariant klimato kaitos poveikį Europos sąjungos šalyse ir pasaulyje. Kelionės ir maitinimo išlaidas padengė Ispanų profesinės sąjungos.

Seminare dalyvavo: Federazione Autonoma dei Sindacati dei Trasporti – Italija; Coalición Sindical Independiente de Trabajadores de Madrid – CSIT Unión Profesional – Ispanija;  Zwiazek Zawodowy Dyzurnych Ruchu Polskich Kolei Panstwowych – Lenkija; Federation of Transport Workers Podkrepa – Bulgarija; Riga Business Association – Latvija; The Municipality Gjorce Petrov- Makedonija; Coalición Sindical Independiente de Trabajadores de Madrid – CSIT Unión Profesional – Ispanija; Federation of Transport Workers Podkrepa – Bulgarija ir Lietuvos kelių ir autotransporto Federacija – Lietuva.

Ispanijoje įvykęs susitikime aptarėme kaip  įgyvendinama ES Paryžiaus susitarimas mažinant taršą bendradarbiavimą su Valstybių pareigūnais ir  tęsiamas projektas socialinio dialogo aptariant pozicijas šalyse. Susitikimo metu aptarėme, kiek Valstybės galės prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo mažinant miestuose išmetamųjų dujų kiekį. Paruoštoje strategijoje yra numatyta keisti visuomeniniame transporte kuro rūšį pritaikant dujiniams ar elektriniams autobusams. ES direktyvose yra sutarta dėl ekologinio transporto naudojimo miestuose skatinant keleiviams suteikti daugiau lengvatų pritraukiant keleivius naudotis viešuoju transportu. Daugelius pasaulio šalių yra numačius investicijos skirtos įvertinant šalims pereiti į žalią zoną naudojant ekologinį transportą miestuose. Turime toliau  tęsti diskusijas ir aptarsime jos įgyvendinimą mažinant ES šalyse CO išmetamų dujų kiekį į atmosferą vykdant šalių įsipareigojimus įvedant miestuose ekologines zonas ir skatinant keleivius naudotis viešuoju transportu. Taikant šalyse transporte jei bus įvesta žalia ekonomika kaip tai paveiks darbo vietas ir buvo atlikta analizė kuri seminaro metu aptarta.

Lietuvos kelių ir autotransporto Federacijos pirmininkas paminėjo, kad Seimas priėmė nutarimą nuo 2020 metų liepos už kiekvieną aplinką teršiantį Lietuvoje įregistruojamą automobilį reikės mokėti taršos mokestį. Mokestis svyruos nuo 13,5 iki 540 eurų. Tai numatyta integruotam nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano (NEKS) 2021–2030 m. projekte.

Taip pat Lietuvoje autobusų parkuose įgyvendinami projektai mažinant taršą ir vis daugiau Savivaldybės investuoja į ekologinį transportą. Kaune investuota į naujų troleibusų įsigijimą.  Per pastaruosius metus  investicijos į viešojo transporto parką Kaune – tikriausiai didžiausias tokio masto projektas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Vien per šiuos metus miesto gatvėse pasirodė 85 nauji „Solaris“ troleibusai, jau kursuoja 25 naujutėlaičiai „Temsa“ autobusai ir 30 mažųjų „Mercedes-Benz“ autobusiukų, kurie, beje, pasiekia ir atokesnes vietoves Kauno rajone.

Vokietijos gamintojas MAN kitų metų pabaigoje pristatys pirmuosius ekologiškus, itin modernaus dizaino, ekonomiškus autobusus. Skaičiuojama, kad per metus naujieji „MAN Lion‘s City 12“ hibridiniai autobusai eisme išmetamo CO2 kiekį sumažins beveik 2,5 tūkst. tonų, o miestui sutaupys daugiau kaip pusę milijono eurų pristatė Federacijos pirmininkas.

Dalyvavusieji pasidalino praktika kaip jų šalyse investuojama į ekologinį transportą mažinant taršą. Priimtas sprendimas kreiptis į Europos Transporto Federaciją dėl aptartų sprendimų kurį pasirašys Transporto Federacijos šalių profesinių sąjungų lyderiai. Akcentuojama dėl saugių darbo vietų ir profesinių sąjungų lyderių dalyvaujant trišaliuose susitarimuose su Vyriausybe ir darbdavių organizacijomis  aptariant modernizaciją, naujų daro vietų kūrimo. Nutarta 2020 m. birželio 7 d. dalyvaujant ETF ekspertams organizuoti seminarą Italijoje Romoje priimant sprendimus dėl ekologinio transporto ir taršos mažinimo ES šalyse.